مراحل آموزش آی-آیدو

 

05-armor-of-the-nimaitachido-type-detail .

ای­آیدو چه می­باشد؟

ای­آیدوه یک رشته هنری است که برخی از ابعاد ویژه شمشیربازان ژاپنی را آموزش می­دهد. این فن تأکید زیادی بر مهارت کاتانا (شمشیر بلند ژاپنی) دارد، و شامل یک سری از حملات یا حرکات تند و سریع برای کشتن یک یا چند دشمن می­باشد، و سپس شمشیر در حالت غلاف (نیام) قرار می­گیرد.

 

653

آموزش ای آیدو

 

فلسفه

ای­آیدوه یک هنر می­باشد، یا احتمالاً شیوه­ای آموزشی که با استفاده از یک شمشیر واقعی (یا تقریباً واقعی) در تمریناتی تکی (سولو) به کار می­رود. کاتاها (تمرینات ورزشی) را باید در آغاز آموزش و تمرین و همچنین در انتهای برنامه با شمشیر در نیام انجام داد، که در نتیجه شامل تمریناتی جامع مربوط به شمشیر در نیام و خارج از غلاف می­باشد. ای­آیدوه غالباً به عنوان مسیری از زندگی خطرناک تعبیر می­شود، هنری که با پذیرفتن شرایط دشوار کامل می­شود، یا شیوه­ای از زندگی در حال حاضر است. این نام متشکل از iru (بودن)، ai (در هماهنگی)، و do (مسیر یا شیوه) می­باشد که به مفهوم “مسیر یا شیوه در هماهنگ بودن” می­باشد.

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

در ای­آیدوه، شرکت­کنندگان با دشمنان غیرواقعی خود با شیوه­هایی اختصاصی مبارزه می­کنند که امروز، این شیوه­ها به طور کامل منسوخ شده است و روش­های تمرینی قدیمی است، و حتی نیازی به نظارت مربی در مبارزات انجام شده نمی­باشد. به عنوان یک روش کلی و واقعی، ای­آیدوه، مبارزه­ای با خویشتن می­باشد، روشی میانبر برای از بین بردن کلید زیاده­خواهی­ها. از طریق حرکاتی دقیق از کاتا، کارورزان در جستجوی حرکت و انتقال خود در هر کجا و همیشه آماده بودن می­باشند، اتحاد با اراده، عملکرد، و شمشیر، حرکاتی که به­طور کلی در رابطه با زندگی و مرگ می­باشد. از طریق این احساس هماهنگ، اراده و عملکرد و شمشیر به عنوان ابزاری برای توسعه هماهنگی روحی و فردی می­باشند.

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

به چه وسایلی نیاز داریم؟

لباس کار یا یونیفورم بالا تنه را gi (گی) می­نامیم، که از پیراهنی کتانی (پنبه­ای خالص) و سنگین با آستین­های بلند سه چارکی تشکیل شده است. گرچه اکثر کند و کارها از یونیفورم کتانی سنگین و خالص پنبه­ای جی استفاده می­کنند، اما gi ای­آیدوه معمولاً از پیراهن پنبه­ای سبک و نازک­تری استفاده می­نمایند. پیراهن پایین­تنه “ها کاما” نام دارد، که از یک دامن پیلی­دار که در بخش پایین دو تکه می­باشد (گاهی اوقات شبیه به پیراهن­های امروزی است) و معمولاً از پنبه (کتان) یا ترکیبی از کتان/ پلی­استر ساخته می­شود. gi و hakama به رنگ­های آبی یا سفید می­باشند.

 

 

images (12)

آموزش ای ایدو

اسلحه اصلی (اولیه) در ای­آیدوه، «ایاایتو» نام دارد. مبتدیان باید از مربی خود (یا مائدا سنی) قبل از خریداری کردن وسایل ضروری این ورزش مشورت نمایند. لاآیدو (Laido)  نام معروفی نمی­باشد و مغازه­های فراوانی برای فروش وسایل هنرهای رزمی وجود دارند که احتمالاً وسایل مناسبی را به مبتدیان نمی­فروشند. اکثراً شمشیرهای تقلبی با موارد مصنوعی در این فروشگاه­ها عرضه می­شوند که صرفاً به درد آویزان کردن به دیوار می­خورند و کاربرد مناسبی از نظر مبارزه ندارند، و فقط شبیه به شمشیر واقعی شمشیربازان ژاپنی است. این شمشیرها بعد از ۶ ماه کار کردن دیگر به درد نمی­خورند. (تیغه آن­ها سنگین و ناصاف می­باشد یا به خوبی تراش داده نشده­اند و در اندازه­های مختلف یافت نمی­شوند). یک شینکن (شمشیر تیز ژاپنی) را برای مبتدیان توصیه نمی­نماییم.

 

kaku-obi-logo-1

آموزش ای ایدو

ایاایتو از آلیاژ روی/ آلومینیوم ساخته شده است. از این آلیاژ به خاطر دوام آن استفاده شده است. این شمشیر، انعطاف­پذیر و بسیار محکم می­باشد، به­طوری که کلیه حرکات مبارز را به سرعت و به درستی انتقال می­دهد، گرچه وزن و توازن آن مانند شمشیرهای تیز شینگن می­باشد. یک ایاایتوی واقعی تا سال­های متمادی از بین نمی­ورد و محکم می­باشد. ایاایتوهای ارزان­تر ۳۰۰-۱۸۰ را نگه می­ارزند و از نظر کاربردی بسیار مناسب هستند،

۳

آموزش ای ایدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

کمربند (اوبی) دارای ۴ اینچ عرض، ۱۳ فوت طول می­باشد که بر روی جی و در زیر هاکاما استفاده می­شود. این کمربند برای نگاه داشتن سایا وایا ایتو در سمت چپبا سن می­باشد. کمربند ایاایتو از کمربند اوبی متفاوت می­باشد، در زمانی که از آن در تمرینات جو و یا کراته استفاده می­کینم. همانطور که از کاتابازان ای­آیدوه از یک موقعیت تنظیم کردن استفاده می­کنند، معمولاً باید از کمربندهای محکم­تری استفاده نمایند. هیچگونه علامت خاصی از درجه تمرین کار در روی لباس او نقش نمی­بندد. آموزش باید با پاهای برهنه انجام پذیرد.

 

آداب و تشریفات ای­آیدوه

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آموزش

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

هزینه­ها

همان­طور که هر ورزشی به وسایل و تجهیزات خاصی نیاز دارد، وسایل ای­آیدوه نیز دارای هزینه­ای می­باشند. در اینجا، فهرستی از وسایل ضروری ای­آیدوه وجود دارد، و هزینه­های آن برحسب فهرست­های قیمت ۲۰۰۴ تنظیم شده است:

گی ۹۰-۵۰ دلار
هاکاما ۲۱۰-۴۵ دلار
مجموعه گی و هاکاما ۲۴۰-۱۴۰ دلار
ای­آیدوه اوبی ۷۵-۳۰ دلار
نشکچه­های تعظیم ۱۰ دلار
ایاایتو ۵۰۰-۱۸۰ دلار یا بیشتر
ساک وسایل ۵۰-۲۰ دلار

  دیگر هزینه شامل: شهریه۱۰۰ دلار برای هر ماه می­باشد.

شهریه ثبت نام : ۱۰۰دلار برای هر بار عضویت تا زمانی که دانشجو در یک موقعیت باقی بماند.
شهریه ثبت نام فدراسیون کندوی : ۱۲۰۰ دلار در سال می­باشد

برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً به فرم تقاضا مراجعه کنید. جلسات تمرینی  دوجو ای­آیدوه در روزهای یکشنبه از ساعت۱۹ تا ۲۲ بعد از ظهر در مرکز تفریحی الغدیر برگزار می­شود.

آیا ای­آیدوه خطرناک است؟

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

این ورزش از جراحات و آسیب­های کمی نسبت به دیگر هنرهای رزمی برخوردار می­باشد و به ندرت این آسیب­ها بیش از یک کنودی خواهند بود. گرچه موارد استثنایی نیز وجود دارد. جراحات عادی در ای­آیدوه در رابطه با پا و قوزک پا می­باشد. احتمال آسیب دیدگی تاندوم آشیال و عضله پا یا بافت فیبرو (بافت عمقی پا) وجود دارد. از این رو جراحات می­توان با برنامه تقویت و کششی منایب پا جلوگیری کرد. ای­آیدوه می­تواند در کل تمرین هاکاما جریان داشته باشد که سبب ایجاد انواع آسیب­ها از افتادن بر روی سطوح سفت و سخت شود. جراحات مزمن کمری از جمله سندروم مسیر استخوانی عصب مدیان مچ دست، ناشی از بکارگیری مکرر دست ایجاد شود. چنان­چه دانشجو حرکات شدید کمری داشته باشدف این اسیب شدیدتر خواهد بود، مانند تایپ کردن زیاد یا نواختن پاینو می­باشد. آمار ایمنی ذیل برای اثبات اطلاعات فوق می­باشد: ۹۹ ردصد از ای­آیدوه­کاران گزارش شده است ک۹ه دارای درد زانو در برخی از نقاط آن یا یکی از پاها می­باشند، ۹۵ درصد از آن­ها از درد پشت سر در تمرین تسوبا  شکایت کرده­اند، ۸۵ درصد زا ضربه خوردن و درد انگشت پا (پنجه پا) به هنگام تغییر دادن تمرین در سالن ناراحت بوده­اند، ۷/۶۳ درصد ابراز داشته­اند که انگشت بزرگ پای آن­ها در تمرین هاکاما و چرخش بزرگ معلق زدن و افتادن به زمین آسیب دیده است، ۹ درصد نیز در طی تمرین شینسا (امتحان تمرینات تبلیغی) دچار آسیب شده­اند.

 

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

آیا ضربات ای­آیدوه خطرناک است؟

از انجایی که این هنر رزمی به صورت نمادین و نه ضربه زدن  انجام می­شود، هیچگونه درد یا آسیبی از ضربه زدن ای­آیدوه ایجاد نمی­گردد.

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

 

22

آموزش ای آیدو

21

آموزش ای آیدو

 

 

DSC00165

آموزش ای آیدو

 

 

DSC00161

آموزش ای آیدو

 

DSC00149

مراحل واسامی دوازده کاتای ایآیدو

 

Seitei iaido by AJKF

1. Mae ( Front ) 2. Ushiro ( Rear ) 3. Uke Nagashi ( Receive and Flow ) 4. Tsuka Ate ( Strike with Hilt ) 5. Kesa Giri ( Diagonal Cut ) 6. Morote Tsuki ( Two-Hand Thrust ) 7. Sanpo Giri ( Three Direction Cut ) 8. Ganmen Ate ( Strike to the Face ) 9. Soete Tsuki ( Joined-Hand Thrust ) 10. Shiho Giri ( Four Direction Cut ) 11. Sou Giri ( Many Cuts ) 12. Nuki Uchi ( Sudden Draw 

تمرینات در ای­آیدوه چگونه رتبه­ بندی می­شوند؟

مانند هر هنر رزمی دیگر، رده­بندی ای­آیدوه نیز وجود دارد، گرچه پیشرفت و ارتقای درجات ای­آیدوه به کندی صورت می­پذیرد و در مقایسه با دیگر ضربه­های رزمی کندتر می­باشد. هیچگونه تمایزی بین امتحان گرفت زنان و مردان برای رتبه­بندی وجود ندارد که معمولاً اینکار صرفاً در کشور ژاپن انجام می­شود. همان­طور که زنان تا دهه ۱۹۷۰ مجاز به فراگیری این هنر رزمی نبودند، اکثر مربیان ارشد فقط مرد بودند. به هر حال، امروزه، زنان نیز هم به عنوان دانشجو (هنرجو) و هم استاد در این مقام ؟؟؟ می­شوند.

آموزش ای آیدو

آموزش ای آیدو

DPP_0080

آموزش ای آیدو

 

آموزش ایآدو